انحراف بینی

درباره انحراف بینی

تیغه بینی یا اصطلاحا سپتوم ، بخشی از ساختار بینی است که از جنس استخوان و غضروف بوده و حفره بینی را به دو بخش تقسیم می نماید. حال آن که انحراف بینی ، نوعی عارضه تلقی می شود که منجر به منحرف شدن تیغه بینی یا سپتوم از موقعیت اصلی خود می گردد. ( متخصص گوش و حلق و بینی )

انحراف بيني ، موجب بروز اختلال در تنفس خواهد شد ؛ لذا به طور میانگین می توان گفت اغلب افرادی که با مشکلات تنفسی روبرو هستند دارای انحراف تیغه بینی می باشند.

علل زمینه ساز ایجاد انحراف بينی

به طور کلی انحراف بيني می تواند از یکی از علل زیر ناشی شود :

  1. وجود انحراف در تیغه بینی از بدو تولد
  2. بروز انحراف تیغه بینی در طول رشد و در اثر ضربه به بینی

انحراف بینی

علائم انحراف بينی

از بارزترین نشانه ها و علائم انحراف بيني ، می توان به انسداد بینی و به تبع آن دشواری در تنفس اشاره نمود که غالبا به صورت یکطرفه اتفاق افتاده و در واقع در یک طرف بینی نسبت به طرف دیگر شدت بیشتری دارد.

علائم رایج انحراف بینی عبارتند از :

  • عفونت مکرر سینوس ها
  • خونریزی مداوم از بینی
  • درد در ناحیه صورت
  • سردرد
  • آبریزش بینی
  • خرخر کردن در هنگام خواب

لازم به ذکر است که در موارد حادّ انحراف بيني ، ممکن است فرد دچار اختلالی موسوم به آپنه خواب که طی آن تنفس در هنگام خواب به طور ناگهانی قطع می شود ، گردد.

درمان انحراف بينی

در برخی موارد علائم انحراف بيني با استفاده از دارودرمانی ، مرتفع می گردد ؛ اما در مواردی که با استفاده از دارو نتوان به نتایج مطلوب دست یافت ، جراحي انحراف بيني یا به عبارتی سپتوپلاستی درخواست می شود.

در حقیقت ، از جراحي انحراف بيني می توان به عنوان قطعی ترین راه درمان انحراف بيني نام برد که طی آن با برداشتن استخوان یا غضروف اضافه که موجب انحراف بيني شده است ؛ موقعیت سپتوم بینی ، اصلاح شده و بدین ترتیب انسداد بینی درمان یافته و تنفس نیز بهبود می یابد.

لازم به ذکر است که جراحي انحراف بيني ، معمولا تحت بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود و بسته به وسعت عمل می تواند بین 60 الی 90 دقیقه به طول انجامد.

پاسخ

4 × سه =

Call Now Button