جراحی بینی کج

جراحی بینی به دلایل مختلفی انجام می شود و یکی از رایج ترین دلایل رینوپلاستی ، رفع کج بودن بینی است که به آن جراحی بینی کج نیز گفته می شود. کج بودن بینی ؛ می تواند به دلایل مادرزادی باشد یا بر اثر ضربه و حادثه ، بینی حادث شده باشد.

جراحی بینی کج

جراحی بینی کج چگونه است؟

کج بودن بینی ، یکی از مسائل بحث برانگیز در زمینه رینوپلاستی می باشد ؛ زیرا به طور معمول با انحراف تیغه بینی اشتباه گرفته می شود و برخی از افراد فکر می کنند که انحراف تیغه بینی همان کج بودن بینی است. اگرچه در بسیاری از مواقع ، این دو با هم همراهی دارند  ؛ اما باید یادآوری کنم که عمل جراحی انحراف تیغه بینی ، صرفا به منظور بازگرداندن تیغه بینی به موقعیت اصلی آن و بهبود تنفس صورت می گیرد و منجر به تغییر ظاهری بینی نمی شود. این در حالی است که جراحی بینی کج ، نوعی جراحی زیبایی بینی است که با هدف اصلاح کجی بینی و بهبود ظاهر بینی انجام می شود.

آیا پس از جراحی بینی کج ، کج بودن بینی به طور کامل برطرف می شود ؟

چنانچه جراح بینی مهارت بالایی در جراحی های بینی داشته باشد و بداند چه تکنیکی برای رفع مشکل مناسب تر است ، قطعا بینی پس از رینوپلاستی ، بسیار بهتر از گذشته خواهد شد ؛ ولی شاید کمی اغراق باشد اگر کسی ادعا کند این کجی را کاملا برطرف خواهد کرد.

آیا برای صاف کردن بینی کج، لازم است تا استخوان بینی شکسته شود؟

یکی از مهم ترین و پر تکرار ترین سوالاتی که مراجعه کنندگان از پزشک خود می پرسند این است که آیا برای صاف شدن بینی نیاز است تا استخوان آن شکسته شود؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع پس از انجام معاینه توسط جراح بینی مشخص می شود. اگر فرد متقاضی این باشد که پس از برداشتن قوز روی پل بینی و  اصلاح کجی آن ، بینی کمی باریک شود، جراح باید برای نزددیک کردن استخوان ها به یک دیگر باید استخوان را بشکند. چرا که برداشتن قوز پل بینی، باعث پهن شدن دماغ خواهد شد.

دوره نقاهت جراحی بینی کج

دوره ریکاوری این جراحی همانند سایر جراحی های بینی به عوامل مختلفی مانند شدت تغییرات اعمال شده، وضعیت جسمانی خود فرد، تکنیک مورد استفاده و غیره بستگی دارد. از همین رو ممکن است بعضی از افراد پس از گذشت چندین هفته نشانه های جراحی را تجربه نکند و در مقابل آن فردی حتی پس از گذشت چندین ماه پس از جراحی برخی از علائم را دارا باشد. بنابراین به طور کل می توان گفت دوره نقاهت در هر فرد متغیر می باشد.

جراحی بینی کج

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

 • افراد بعد از جراحی ، معمولا دچار حالت تهوع شده و حتی گاهی اوقات دچار استفراغ نیز می شوند ؛ این اتفاقات از بدیهیات جراحی دماغ است و در پی اثرات داروهای بیهوشی اتفاق می افتد لذا نباید شما را نگران کند ، زیرا به تدریج از بین می رود.
 • بعد از جراحی دماغ، پزشک معالج زیر بینی بیمار گاز استریل قرار خواهد داد تا در صورت وقوع خونریزی یا بروز هر گونه ترشح از بینی ، احتمال آن که عفونتی رخ دهد تقلیل یابد.
 • باید اشاره داشت که در صورت وقوع خونریزی از بینی ، افراد نباید از دستمال کاغذی برای تمیز کردن بینی استفاده کنند و صرفا باید مبادرت به تعویض گاز استریلی که زیر بینی قرار داده شده نمایند و آن را با یک بانداژ تمیز دیگر تعویض کنند.
 • پس از عمل ، داروهایی تجویز می شود که افراد باید نسبت به تهیه آن ها اقدام نموده و در ساعات مقرر و تا آخر به درستی به مصرف برسانند.
 • بعد از عمل دماغ، تا 3 هفته نباید فین شدید کنید ؛ زیرا تخلیه شدید ترشحات بینی می تواند منجز به خونریزی بینی شود
 • در رابطه با تغذیه بعد از جراحی باید اشاره داشت که پس از این عمل جراحی باید رژیم غذایی تان را با مایعات آغاز کنید و تا چند روز اول پس از عمل ، فقط غذاهای نرم و رقیق میل نمایید.
 • خوردن غذاهای پرنمک و حاوی ادویه زیاد بویژه فلفل ، تا چند وقت بعد از عمل باید محدود گردد ؛ زیرا مصرف این موارد باعث افزایش ورم و کبودی می شود.
 • تا 3 هفته بعد از جراحی بینی کج باید از خوابیدن به شکم و پهلو و به طور کلی هر حالتی که طی آن صورت با بالش تماس داشته باشد ، خودداری نمایید و صرفا به حالت طاقباز بخوابید و حتما زیر سرتان دو بالش بگذارید. ( با قرار دادن سر بالاتر از حد بدن ، گردش جریان خون بهبود یافته و در نتیجه ، از تشدید ورم و کبودی پیشگیری می شود. )

جراحی بینی کج

سایر نکات مراقبتی

 • در خصوص کبودی و تورم ناشی از عمل بینی ، توجه داشته باشید که میزان آن تا 72 ساعت پس از عمل به اوج خود رسیده و بعد از آن به تدریج فروکش می کند.
 • برای کمک به کاهش ورم و کبودی و جلوگیری از تسریع پیشروی آن ، کمپرس یخ تا 72 ساعت بعد از عمل می تواند کمک کننده باشد.
 • برای شستشوی بینی ، پس از جراحی بینی کج فقط از سرم های شستشوی مخصوصی که پزشک معالج تان تجویز نموده استفاده کنید.
 • انجام ورزش های سنگین و فعالیت هایی که افزایش ضربان قلب و فشار خون را به دنبال دارند ، را تا 2 ماه بعد از جراحی به طور کامل متوقف نمایید.
 • سیگار و کلیه دخانیات و نیز مشروبات الکی ، منجر به بروز اختلال در روند بهبودی شده و فرآیند ترمیم زخم ها را کند می کنند ؛ از این رو مادامی که هنوز زخم ها به طور کامل بهبود نیافته اند باید از مصرف این موارد اجتناب نمایید.

هزینه جراحی بینی کج

هزینه انجام این جراحی به عوامل مختلفی همچون دستمزد جراح، هزینه کادر درمان و بیمارستان، هزینه بی هوشی، آزمایشات، دارو ها و غیره بستگی دارد. لازم به ذکر است که در صورتی که بیمار نیاز به پیوند استخوان یا گرافت گذاری داشته باشد ممکن است هزینه آن افزایش پیدا کند. از همین رو افراد برای آگاهی پیدا کردن نسبت به هزینه ها ابتدا به پزشک مراجعه کنند و درباره این موضوع مشورت نمایند. در زمان مراجعه به پزشک ابتدا پزشک بینی شما را معاینه کرده و سپس در رابطه با مشکلاتی که دارید سوالاتی را مطرح می کند، پس از آن هزینه عمل جراحی و سایر اقدامات لازم را به شما اطلاع می دهد.

پاسخ

Call Now Button