مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

دستورات و مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت : هر عمل جراحی ای ، هر چقدر هم جزئی باشد ، با تورم بافت های اطراف موضع عمل همراه است.

لازم به ذکر است که میزان تورم به وجود آمده ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است ؛ اما از آن جا که احتمال شل شدن بافت ها پس از جراحی وجود دارد ، وسعت تورم ، حتی اگر به مقدار کم هم باشد ؛ باعث می شود که ظاهر ناحیه جراحی شده مخدوش به نظر برسد.

جراحی لیفت صورت نیز از این قاعده مستثنی نیست و افراد پس از این عمل جراحی ، با کبودی و تورم روبرو خواهند بود.

نکات و مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

  • گاهی اوقات شاهد آن هستیم که تورم ناشی از جراحی لیفت صورت ؛ بخصوص در امتداد خط فک ، طی روز دوم پس از عمل ، کمی شدت می یابد ؛ اما به هر حال تورم ایجاد شده ، جدی نبوده و جای نگرانی ندارد و نشانه رخداد مشکل در عمل نمی باشد.

برای رفع تورم باید حدود دو هفته ، صرفا به پشت بخوابید و سرتان را هنگام خواب با دو تا سه بالش بالا نگه دارید. ( بهتر است از بالش های فومی استفاده کنید. )

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

  • پس از جراحی لیفت صورت ، معمولا درد مختصری در محل جراحی شده تجربه خواهید کرد و در برخی موارد ممکن است در اثر تورم ، احساس کوفتگی عمیقی داشته باشید و صورت تان سنگین به نظر برسد.

اگرچه این حالت ، می تواند سبب ناراحتی شده و فرد را آزرده سازد ؛ اما توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید آسپیرین ، ایپوپروفن یا داروهای حاوی آسپیرین یا سالیسیلات بدون مشورت پزشک استفاده کنید.

به طور کلی بهتر است قبل از مصرف دارو ، کمپرس سرد استفاده کنید و در صورت عدم تسکین درد ؛ با مشورت پزشک معالج خود از داروهای مسکن ساده استفاده کنید.

  • هرچند توصیه می شود که بعد از جراحی لیفت صورت ، به خوبی استراحت نمایید ؛ اما فراموش نکنید که استراحت مطلق ، منجر به لخته شدن خون در پاها ( ترومبوز وریدی عمقی ) می شود ؛ از این رو بهتر است که سه تا چهار بار در طول روز در منزل راه بروید تا گردش خون را تقویت كرده و از ایجاد لخته های خون در پاها جلوگیری كنید.
  • تا زمانی که پزشک تان معین نموده ، به هیچ عنوان خم نشوید و اجسام سنگین را بلند نکنید ؛ همچنین از اتاق بخار ، سونا ، ماسک صورت و محصولات مرتبط با بخار خودداری کنید زیرا باعث برافروختگی صورت می شوند.
  • از مصرف نوشیدنی های الکلی تا 48 ساعت بعد از عمل لیفت صورت ، خودداری کنید ؛ الکل می تواند با داروهای تجویز شده تان تداخل داشته باشد و در نتیجه منجر به بروز مشکلات جدی برای سلامتی شما شده و حتی در مواردی منتج به مرگ گردد.
  • قرارگیری در معرض مستقیم نور آفتاب و نیز برنزه شدن ، به پوست آسیب رسانده و موجب بروز چین و چروک ، تغییر رنگ و توده های سطحی در پوست می شوند و همچنین می توانند منجر به سرطان جدی پوست شوند.

به همین دلایل ، توصیه می شود که تا چند وقت بعد از جراحی لیفت صورت ؛ از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید اجتناب نمایید.

  • اگر برحسب شرایط در معرض آفتاب هستید ، توصیه می کنیم تا 6 هفته بعد از عمل لیفت صورت ؛ حتما با کلاه و ضد آفتاب حاوی SPF 15 از صورت و گردن خود محافظت کنید.
  • تا زمانی که پزشک تان معین نموده از انجام ورزش های فیزیکی ، ماساژ صورت ، شنا ، سولاریوم ، حمام و سونا ، مصرف دخانیات و رنگ کردن مو پرهیز کنید.

لازم به ذکر است که عدم رعایت توصیه های فوق الذکر ؛ منجر به کاهش آهسته ورم و التیام ، عفونت زخم ها و تغییر رنگدانه های پوست می شود و ممکن است شما را با خطرات جدی ای مواجه سازد.

پاسخ

یازده + هجده =

Call Now Button