جراحی بینی

جراحی بینی ، نوعی عمل جراحی زیبایی است که به منظور تغییر نحوه عملکرد و ظاهر بینی انجام می شود و می تواند همزمان به بهبود تنفس و دستیابی به ظاهری متعادل کمک کند. افرادی که قصد دارند عمل زیبایی بینی را انجام دهند باید به یک پزشک مجرب و متبحر در این زمینه مراجعه کنند تا بتوانند به نتایجی ایده آل و مطلوب دست پیدا کنند عزیزانی که ساکن تهران هستند یا قصد دارند این فرایند را در تهران انجام دهند می توانند به دکتر مجتبی ملکی بهترین و مجرب ترین جراح بینی در تهران مراجعه کنند. ایشان با تکیه بر تخصص و تجربه خود قادر اند فرم بسیار زیبایی را برای بینی شما خلق کنند. طی مقاله ذیل شما با روش کار دکتر ملکی ، تجربه های ایشان در رابطه با سوالاتی که مراجعه کنندگان از ایشان می پرسند ، مشکلاتی که برایشان پیش امده و رفع شده و غیره آشنا خواهید شد. 

جراحی بینیجراحی بینی

 

رینوپلاستی نام دیگر جراحی بینی

از آن جا که بیشترین حد زیبایی ، در صورت رعایت تناسب صورت و رعایت استانداردهای زیبایی شناسی حاصل می شود ؛ باید اشاره داشت که لازم است فرم بینی باید تا حدامکان با چهره بیمار متناسب باشد ، زیرا در غیر این صورت حتی ممکن است با انجام عمل بینی هارمونی چهره فرد و متعاقبا زیبایی او دستخوش تغییرات منفی قرار گیرد. از این رو در خصوص انتخاب فرم بینی ، حتما با بهترین دکتر جراحی بینی در تهران یا شهر محل زندگی خود مشورت کنید ؛ چرا که جراح  با توجه به آناتومی چهره شما و تجربه ای که طی سال های طبابت خود به دست آورده است ، بهترین فرم بینی را به شما پیشنهاد می دهد.

علت توصیه جراح بینی به برداشت ناخن های کاشته شده چیست ؟

بسیار شایع از که بانوان در مراقبت های قبل از جراحی زیبایی بینی با این توصیه جراح خود رو به رو می شوند که قبل از جراحی ناخن های کاشته شده خود را بردارند ! اما چرا ؟ دستورالعمل هایی وجود دارد که با نام اقدامات قبل از جراحی بینی به زیبا جویان توصیه می شود. این دسته از دستورالعمل ها نقش بسیار مهمی در روند رینوپلاستی دارند که از جمله آن ها می تواند به برداشت ناخن کاشته شده ، عدم آرایش کردن روز جراحی و موارد دیگر نیز اشاره کرد. طی جراحی بینی لازم است دو انگشت از ناخن های دست و پا کوتاه و عاری از ناخن مصنوعی یا لاک باشد. زیرا در این مرحله پزشک از دستگاهی به نام پالس استفاده می کند. این دستگاه به منظور کنترل اکسیژن خون بوده تا پزشک را در جریان هر گونه اختلالی بگذارد. این دستگاه به انگشت متصل می شود که در صورت وجود ناخن مصنوعی و کاشته شده عملکرد طبیعی و درستی نخواهد داشت . برای آن که یک پروسه جراحی با خیالی آسوده داشته باشید بهتر است با توجه به توصیه های پزشک در اقدامات قبل از رینوپلاستی دو انگشت خود را لاک نزنید و از ابزار های زیبایی بر روی ناخن استفاده نکنید. پشت گوش انداختن این موارد می تواند سبب یک پروسه زیبایی و درمانی پر ریسک شود ، همچنین هیچ یک از ما نمی خواهیم که مشکلی برای سلامتی ما پیش آید در نتیجه بهتر است ناخن های کاشته شده خود را برای مدتی بردارید و پس از بهبود نسبی شرایط مجدد از آن ها استفاده کنیم. لازم به ذکر بوده که می توانید تنها دو انگشت خود را عاری از لاک و مواد کاشت کنید و نیازی به برداشت تمامی ناخن ها نمی باشد.

 

جراحی بینی - دکتر مجتبی ملکی

 

اهداف عمل بینی از نظر بهترین جراح بینی تهران 

زمانی که افراد تصمیم به جراحی زیبایی بینی می گیرند ، اغلب از جراح خود می خواهند :

 • سوراخ های بینی را باریک یا گشاد کند.
 • پل بینی را باریک کند.
 • نوک بینی را تغییر شکل دهد.
 • با انجام عمل زیبایی بینی کجی بینی را برطرف نماید.
 • زاویه بین لب بالا و بینی را تغییر دهد.

شست و شوی بینی بعد از رینوپلاستی چه کمی به زیبا جویان می کند ؟

لازم به ذکر است که هر گونه عوارض جانبی که بعد از جراحی زیبایی با ان مواجه می شوید ، کاملا طبیعی و شایع می باشد و تمامی زیبا جویان به این موارد نیز مبتلا می شوند ، که می تواند با خونریزی ، آبریزش بینی و گرفتگی حفره های بینی و موارد دیگر همراه باشد. با وجود چنین عوارضی قطعا تنفس آسان برای زیبا جویان امکان پذیر نبوده و سبب نگرانی آن ها خواهد شد، که همراه با عدم تنفس و خشکی گلو و لب ها رو به رو خواهند شد. در صورتی که شما زیبا جویان عزیز با این موارد رو به رو شدید ، توصیه می شود با شست و شوی حفره بینی و پاکسازی آن ها در بهبود تنفس خود اقدامی موثر نیز انجام دهید. برای شست و شوی بینی می توانید از محلول سالین استفاده کنید که از جانب جراح بینی توصیه می شود ، که نوعی ضد عفونی کننده و پاکسازی کننده مجاری تنفسی می باشد ، که در دوره نقاهت و بعد از برداشت تامپون زیبا جو می تواند با استفاده از آن یا محلول آب نمک به آرامی و با دقت بسیار بالایی نواحی داخلی بینی خود را پاکسازی کند.  از دیگر ویژگی های محلول سالین بعد از جراحی بینی مرطوب نگه داشتن و شست و شو آسان می باشد. برای استفاده از این محلول لازم است تا از یک سرنگ بکار بگیرید ، آن را به گونه ای از داخل یکی از حفره ها بریزید که از درون حرفه دیگر بینی خارج شود و تمامی لخته های خون نیز از داخل حفره های بینی خارج شود که بر بهبود تنفس افراد بسیار کمک خواهد کرد. البته تمامی این مراحل یک به یک از جانب جراح بینی به شما عزیزان در جلسات مشاوره آموزش داده خواهد شد.

 

جراحی بینی

 

انواع بینی 

با توجه به میزان ضخامت پوست بینی ؛ به ویژه در بخش نوک بینی ، نوع بینی تعیین می گردد. بینی ممکن است پوست ضخیمی داشته باشد که اصطلاحا گوشتی است ؛ یا می تواند پوست نازکی داشته باشد که اصطلاحا استخوانی است. در عمل جراحی بینی گوشتی ، تورم بینی دیرتر از بین می رود و تغییرات بینی نیز به سهولت یک بینی با پوست نازک ، به چشم نخواهند آمد. بزرگترین اشتباه در جراحی زیبایی بینی با پوست ضخیم ، این است که سعی کنیم بینی را صرفا کوچک کنیم ؛ چرا که باید در عمل زیبایی بینی این نوع از بینی ها با ایجاد استحکام بیشتر ، فرم بینی را زیباتر نمود و در حدی که مقدور است نیز بینی را کوچک تر کرد. بدین ترتیب افرادی که بینی اصطلاحا گوشتی دارند ، برای مشاهده نتیجه باید صبور باشند ولی در افراد با بینی استخوانی ، به دلیل پوست نازکی که دارند ؛ پوست سریع تر با ساختار بینی انطباق پیدا می کند و نتیجه عمل جراحی زودتر مشاهده می شود.

نقش پوست در نتیجه جراحی بینی

همانطور که می دانید این روز ها بازار عمل رینوپلاستی بسیار بیشتر از سایر عمل های زیبایی است. افرادی که خواهان انجام این فرایند هستند مایلند تا اطلاعات کاملی در رابطه با جراحی و عوارض آن داشته باشند تا تصمیماتی درست بگیرند. رژیم های غذایی ، دوران نقاهت و خیلی از موارد دیگر همگی اطلاعاتی هستند که کاندیدا های این عمل تمایل دارند در رابطه با آن اطلاعات کافی به دست آورند. علاوه بر آن نیز ، خروجی جراحی و فرم نهایی آن نیز از اصلی ترین و مهم ترین اهداف بیمار در زمان تحقیق و بررسی می باشد. اما باید بگویم که عوامل متعددی بر فرم نهایی بینی که عمل شده است تاثیر گذار می باشد. مهارت و تخصص پزشک و در کنار آن نوع پوست بینی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مولفه ها است. 

از آن جایی که اسکلت بینی به وسلیه پوست و بافت نرم زیرین آن متشکل از عضله و چربی است معمولا آن چه که ما در ظاهر می بینیم با آن چه که درون بینی قرار دارد متفاوت است از این رو درک اهمیت لایه پوششی سخت بوده و در برخی از بیماران کنترل یا حتی پیش بینی اثراتی که می تواند بر روی نتایج جراحی بینی بر جای بگذارد مشکل خواهد بود. لازم است بدانید که درجه این تفاوت ها با ضخامت پوست ارتباطی مستقیم دارند. پوست بینی نیز همچون پوست سایر اجزای بدن دارای مشخصات خاصی است ، پوستی که ضخامت درست و متوسطی داشته باشد رنگ آن سالم و سطح همواری داشته باشد ، بهترین و مناسب ترین شرایط را برای انجام عمل زیبایی بینی دارد. این درحالی است که پوست های که ضخامت افراطی دارند یعنی یا خیلی نازک هستند یا خیلی ضخیم از بدترین شرایط برای انجام رینوپلاستی برخوردار می باشند.

فیلم جراحی بینی توسط بهترین دکتر عمل بینی تهران

 

روش های انجام برای جراحی بینی

برای انجام جراحی زیبایی بینی دو تکنیک باز و بسته وجود دارد که تفاوت آن ها تنها در برشی است که برای انجام رینوپلاستی زده می شود. جراح طی راینوپلاتستی ، بسته به تکنیک عمل بینی؛ برش های مورد نیاز جهت اعمال تغییرات بر روی بینی را لحاظ می نماید.

تکنیک بسته

در عمل بینی به روش بسته ، همه برش های لازم جهت انجام عمل زیبایی بینی و ایجاد اصلاحات مورد نظر در داخل بینی بیمار لحاظ می شوند و هیچ برش خارجی ای در بینی ایجاد نمی گردد. در عمل دماغ به این روش ، میدان دید جراح محدود می باشد ؛ لذا امکان ایجاد تغییرات گسترده بر روی بینی در روش بسته برای جراح بینی میسر نخواهد بود.

تکنیک باز

در عمل جراحی بینی به روش باز ، میدان دید جراح را وسعت می بخشد و دسترسی کامل به ساختار بینی را برای وی فراهم می آورد ؛ لذا در عمده موارد از این روش به منظور جراحی کردن بینی استفاده می شود. در تکنیک  باز ، بهترین دکتر جراحی زیبایی بینی در تهران یا شهر های دیگر ؛ یک برش بسیار کوچک در امتداد پایه بینی ( کلوملا ) ایجاد می کند. این برش به برش های داخل بینی متصل می شود و پس از بهبود هرگز مشاهده نمی شود. این برش ها ، اجازه دسترسی جراح به غضروف و استخوان های بینی را میسر می سازند.

در این مرحله پزشک ، می تواند مجاری تنفسی را بهبود بخشیده و در صورت نیاز ، تغییرات لازم را بر روی بینی بیمار اعمال نماید. توجه داشته باشید که هر دو روش رینوپلاستی ، برای اصلاح عیوب بینی قابل استفاده هستند ؛ اما برای بینی هایی که نیاز به تغییرات وسیع دارند عمل زیبایی بینی به روش باز گزینه مناسب تری خواهد بود ، زیرا به دلیل وسعت دید بهترین جراح بینی ، درعمل بینی با روش باز ، پزشک به سهولت می تواند تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی لحاظ کند.

فیلم جراحی بینی ؛ توسط دکتر مجتبی ملکی متخصص گوش و حلق و بینی تهران

 

مدل های قابل انجام توسط بهترین دکتر عمل بینی در تهران 

متداول ترین مدل های بینی در بین متقاضیان ؛ فرم بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی است که در این جا مختصری در مورد هر یک از آن ها توضیح خواهیم داد.

 • مدل بینی طبیعی

جراحی زیبایی بینی به فرم طبیعی بیشتر در بین آقایان رواج دارد ، ولی خوشبختانه همزمان با افزایش آگاهی بیماران از عوارض جراحی کردن های غیراصولی ، تمایل به این شکل بینی در میان خانم های عزیز نیز بیشتر شده است. در فرم طبیعی تغییرات به گونه ای بر روی ساختار بینی اعمال می شود که پس از عمل جراحی بینی در تهران یا سایر شهر های ایران ، این مسئله که بینی تحت عمل جراحی قرار گرفته است ، خیلی مشخص نیست. صاف بودن پشت بینی ، نداشتن قوس در بینی و سربالا نبودن نوک بینی از رایج ترین نشانه های بینی طبیعی می باشد.

 • مدل بینی فانتزی

عمل زیبایی بینی فانتزی مدلی است که بیشتر در میان خانم ها طرفدار دارد و متاسفانه مدهای موجود در رسانه های مجازی کشور ما نیز به این موج دامن زده اند. در این مدل از جراحی کردن بینی  ، تغییراتی که بر روی بینی انجام می شود کاملاً مشهود است و به راحتی می توان تشخیص داد که بینی عمل شده است. از نشانه های بارز عمل بینی فانتزی ، می توان به قوس زیاد بینی و سربالا بودن بیش از حد نوک بینی اشاره کرد. باید یادآوری کنیم که این فرم بینی در هیچ کدام از محافل علمی و بین المللی جایگاهی ندارد و در درازمدت با عوارض بسیار زیادی نیز همراه خواهد بود.

 • مدل بینی نیمه فانتزی

تغییرات در این نوع عمل کردن بینی به گونه ای است که فرم بینی ترکیبی از فرم طبیعی و فانتزی است. در عمل جراحی بینی به فرم نیمه فانتزی ، قوس پشت بینی کم تر از فرم بینی فانتزی است و بینی کمی سربالاتر از بینی طبیعی می باشد به همین دلیل جراحی زیبایی بینی نیمه فانتزی برای خانم ها مورد پسندتر می باشد.

 

جراحی بینی

 

چه سنی برای عمل زیبایی بینی مناسب است ؟

به طور کلی ، رشد بینی تا پایان سن رشد تداوم دارد. از این رو تا قبل از اتمام روند بلوغ ، نباید عمل جراحی بینی صورت پذیرد. از این رو توصیه می شود عمل رینوپلاستی در دختر خانم ها بعد از 15 سالگی و در پسران بعد از 16 سالگی انجام گیرد.

در چه شرایطی نباید جراحی بینی انجام داد؟

همانطور که می دانید عمل جراحی دماغ یکی از رایج ترین عمل های جراحی زیبایی صورت است که در ایران طرفداران بسیار زیادی را دارد. اما لازم است گفته شود که عمل کردن بینی بر روی کسانی که دارای شرایط خاص هستند امکان پذیر نبوده و باید برای مدتی آن را به تعویق انداخت یا به طور کل انجام آن متوقف شود. در این بخش از مقاله می خواهیم شما را با این ویژگی ها و خصوصیات آشنا کنیم و بگویم اگر شما نیز هر یک از شرایط زیر را برخوردار باشید این احتمال وجود دارد که پزشک عمل بینی را بر روی شما انجام ندهد یا آن را برای مدت زمان کوتاهی به تعویق بیاندازد. این شرایط عبارت اند از:

 • در صورتی که به انواع بیماری ها و مشکلات عفونتی مبتلا هستید.

معمولا به افرادی که بیماری های عفونی دچار هستند توصیه می شود به طور کل از انجام هر نوع عمل زیبایی به خصوص جراحی زیبایی بینی بر روی بدن خود منصرف شوند. چرا که هم احتمال آسیب رسیدن به سیستم ایمنی افزایش پیدا می کند و هم اینکه ممکن است پزشک و کادر درمان وی به این بیماری دچار شوند. در صورتی که فرد به بیماری هپاتیت و ایدز دچار باشد لازم است از انجام جراحی بینی در تهران یا دیگر شهر های ایران خودداری کند. علت اصلی ممانعت از انجام عمل زیبایی بینی  بر روی چنین افرادی در درجه اول این است که سلامتی بیمار در خطر نیافتد.

 • چنانچه یک ورزش پرخطر و تماسی را به صورت حرفه ای دنبال می کنید.

همانطور که می دانید مهم ترین و شایع ترین علت شکسته شدن بینی مبارزه یا زد و خورد می باشد. چرا که اصابت هر گونه ضربه شدید به بینی قبل و بعد از عمل بینی می تواند بر روی ظاهر و فرم دماغ تاثیر بسیار زیادی بگذارد. این برخوردا ها می توانند شما را به انجام جراحی ترمیمی بینی نیازمند سازند. از همین رو می توانیم بگویم افرادی که به صورت تخصصی ورزش های مانند کشتی ، والیبال ، کاراته ، بسکتبال و تمامی ورزش های رزمی را دنبال می کنند باید از انجام عمل جراحی بینی تهران و دیگر مناطق ایران منصرف شوند.

 • اگر سن شما پایین تر از 18 سال است.

دیگر موردی که باعث می شود شما برای مدت زمان کوتاهی عمل جراحی دماغ را به تعویق بی اندازید ، سن می باشد. چرا که این پروسیجر همانند سایر عمل های زیبایی دارای محدودیت سنی است. به عبارتی دیگر برای اینکه شما کاندید مناسبی جهت جراحی کردن بینی باشید باید در یک محدوده سنی خاص باشید. به همین دلیل بیشتر پزشکان سن انجام عمل دماغ را برای دختران 16 سالگی و برای آقایان 18 سالگی را تعیین نموده اند. اگر سن شما پایین از سنین گفته شده باشد پزشک عمل شما را تا زمانی به این سنین برسید به تعویق می اندازد. زیرا بینی تا زمان رسیدن به این سن درحال رشد است. از همین رو می توانیم بگویم زمانی جرحی کردن بینی امکانپذیر است که استخوان ها ، غضروف و سایر ساختار های بینی به طور کامل رشد کرده باشد. اعمال تغییرات کوچک و بزرگ بر روی بینی در سنین پایین تر از 18 و 16 سالگی هیچ فایده ای نخواهد داشت. چرا که حتی اگر بینی به بهترین فرم ممکن نیز عمل شود با افزایش سن و رشد استخوان ها ، غضروف و اعضای چهره ، بینی تغییر شکل خواهد داد.

 

جراحی بینی

 

 • اگر دخانیات مصرف می کنید.

همانطور که می دانید مصرف سیگار و دخانیات باعث تنگ شدن مویرگ ها و در نتیجه کاهش ضربان قلب و سرعت گردش خون می شود. کند شدن جریان خون موجب به تاخیر افتادن روند ترمیم جای زخم و افزایش دوران نقاهت خواهد شد. از طرفی نیز استعمال دخانیات باعث می شود شما برای بیهوش شدن به دوز دارو بیشتری احتیاج داشته باشید و در نهایت دیر تر هوشیاری خود را به دست آورید. از همین رو پزشکان به افرادی که قصد دارند عمل جراحی دماغ را انجام دهند اما به استعمال دخانیات اعتیاد دارند توصیه می کنند ، حداقل تا دو هفته قبل از عمل و حداکثر تا سه ماه بعد از آن از مصرف سیگار اجتناب نمایند.

 • اگر به اختلالات تنفسی دچار هستید.

طبق فرموده های دکتر مجتبی ملکی بهترین دکتر جراحی بینی در تهران کسانی که به اختلالات حاد تنفسی دچار هستند بهتر است از جراحی کردن بینی دوری کنند. عمل زیبایی بینی یک عمل سخت و پیچیده است و با توجه به شرایط بیمار ممکن است دوره نقاهت طولانی داشته باشد. یکی از عوارض جانبی کوتاه مدت بعد از عمل بینی مشکلات تنفسی مانند عدم تنفس صحیح در طول یک هفته تا زمانی که گچ یا اسپلینت بینی برداشته شود ؛ می باشد. این بدین معنی است که افرادی که دارای مشکلات تنفسی حاد هستند توانایی تحمل این شرایط را ندارد یا برای آن ها سخت است. این افراد باید ابتدا نسبت به درمان مشکلات خود اقدام کنند و سپس دست به رینوپلاستی بزنند.

 • اگر باردار هستید از انجام عمل بینی خودداری کنید!!

یکی دیگر از شرایطی که نباید در آن جراحی بینی انجام شود باردار بودن خانم ها می باشد. خانم های عزیزی که باردار هستند و قصد دارند بینی خود را عمل کنند باید بدانند که دارو های مورد استفاده در زمان انجام جراحی همانند دارو های بیهوشی می تواند تاثیرات منفی را بر روی جنین شما داشته باشد. به همین علت برای جلوگیری از بروز اتفاقات بد و ناگوار ، جراحان بینی قبل از انجام عمل زیبایی بینی از زنان آزمایش بارداری نیز دریافت می کنند تا در صورت وجود چنین شرایطی عمل جراحی بینی کنسل شود یا به زمان دیگری موکول شود. شما عزیزان می توانید حدود چهار ماه قبل از اقدام به بارداری عمل بینی را انجام دهید یا اینکه به طور کامل آن را به زمانی بعد از شیردهی و زایمان موکول کنید.

 • اگر بسیار چاق هستید!!

کسانی که دارای شاخص توده بدنی بیشتر از 30 هستند به چاقی شدید دچار هستند و اصلا کاندید مناسبی برای انجام عمل زیبایی بینی نیستند. چرا که دارو های بیهوشی استفاده شده در زمان انجام عمل دماغ می تواند تاثیرات منفی بر روی آن ها داشته باشد و باعث خطرساز شدن روند جراحی دماغ شود. این افراد تا زمانی که وزن خود را کاهش ندهند و به محدوده وزنی سالم نرسند بهتر است که از انجام عمل زیبایی دماغ امتناع فرمایند. چاقی مسئله بسیار مهم و دردسر ساز می باشد که باید جدی گرفته شود.

 • کسانی که نمی توانند مصرف الکل را ترک کنند.

در این مطلب قرار نیست در رابطه با مضرات الکل صحبت کنیم ، تنها قرار است در رابطه با اینکه چرا افرادی که به مصرف الکل اعتیاد دارند نمی توانند عمل بینی را انجام دهند بپردازیم. از آنجایی که الکل قادر است خون را رقیق کند و رقیق شدن خون یک مسئله جدی و خطرساز در طول جراحی و دوران بهبودی می باشد نیاز است تا مصرف آن به مدت یک الی دو هفته قبل و بعد از عمل بینی متوقف شود. زمانی که خونریزی زیاد باشد عمل شما با مشکل حادی مواجه می شود که جراح بینی برای کنترل آن باید داروی بیشتری را به شما تزریق کند. جراح بینی در شرایطی که خونریزی زیاد شود موضع عمل را به خوبی نمی بیند و احتمال تزریق و ترانسیفیوژن خون حین عمل جراحی بینی بسیار زیاد است. در طول دوران بهبودی نیز اگر الکل بنوشید ممکن است مجددا خونریزی کنید و ترمیم زخمتان طولانی و دشوار شود.

فیلم جراحی بینی گوشتی توسط بهترین جراح بینی تهران

 

 

اقدامات پیش از عمل بینی 

 • برخی از داروها مثل آسپرین ، مفنامیک اسید ، پیروکسیکام ، بروفن باعث تشدید خونریزی در حین جراحی بینی می شوند به همین دلیل نیاز است تا مصرف آن ها حداقل از دو هفته قبل از عمل زیبایی بینی قطع شود. لازم است در مورد داروهای مصرفی ، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • توصیه بهترین جراح بینی تهران به افرادی که مایلند عمل کردن بینی را انجام دهند این است که اگر از داروهای مکمل مثل انواع ویتامین ها و داروهای پوستی مثل آکوتان استفاده می کنند حتما پزشک خود را در جریان بگذارند.
 • برای اکسیژن رسانی بهتر ؛ حداقل از  3 هفته قبل مصرف سیگار ، قلیان و دیگر دخانیات را قطع کنید.
 • دست کم از 8 ساعت قبل از جراحی زیبایی بینی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • در هنگام بستری حتماً مدارک پزشکی لازم و کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید.
 • هنگامی که برای جلسه مشاوره مراجعه می کنید حتماً بهترین دکتر عمل بینی تهران یا جراح منتخب شهر محل زندگی خود را از سوابق بیماری و قرص هایی که مصرف می کنید مطلع سازید ، زیرا امکان دارد با توجه به شرایط جسمی شما مراقبت های خاصی وجود داشته باشد.
 • در طول یک هفته قبل از عمل جراحی بینی ؛ سرماخوردگی ، تبخال و جوش چرکی روی منطقه بینی و صورت می تواند نتایج جراحی دماغ را با اشکال روبرو کند ؛ پس حتما در صورت وجود این موارد نیز پزشک خود را مطلع نمایید.

توصیه های مراقبتی دکتر ملکی  بعد از رینوپلاستی

 • حالت تهوع و حتی چندین نوبت استفراغ خونی پس از جراحی زیبایی بینی ، طبیعی است. همین طور تا 2 روز ممکن است از بینی شما و از کنار پانسمان ، خون جاری باشد ، نگران نشوید.
 • ممکن است تا یک هفته ترشحات خونابه ای بینی و پشت حلقتان ادامه داشته باشد. در صورت تشدید خونریزی یا خونریزی به شکل خون روشن و زیاد ، سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • بعد از جراحی کردن بینی حتما گاز جلوی بینی تان را مرتب تعویض نمایید ، ولی دقت کنید که گاز را باید به لب بالایتان بچسبانید نه بینی تان.
 • در زمان تعویض گاز ، بهتر است با گذاشتن یک دستمال خیس روی محل بخیه های عمل جراحی بینی ، خون روی آنها را نرم کرد و پاک نمایید ؛ سپس روی محل بخیه ها پماد بمالید. هرگز لخته های خون خشک شده را نکنید.
 • برای پیشگیری از خونریزی بینی ، تا سه هفته پس از عمل زیبایی بینی ، نباید فین کنید.
 • در همان روز رینوپلاستی و پس از برطرف شدن حالت تهوع و استفراغ ، تغذیه را با مایعات کم و خنک و سپس سوپ شروع نمایید.
 • فردای روز جراحی بینی می توانید از غذاهای معمول استفاده کنید ، ولی تا دو هفته باید از غذاهایی که نیازمند جویدن زیاد ( ته دیگ و غیره ) یا باز کردن بیش از حد دهان (سیب ، ساندویچ و و غیره ) می باشند پرهیز نمایید.

 

 

سایر مراقبت های ضروری بعد از عمل کردن بینی 

 • اگر بقایای غضروف بینی تحویل شما شد ، آن را به مدت یک سال در فریزر نگهداری کنید.
 • تا 3 هفته پس از راینوپلاستی، در زمان خواب یک بالش زیر سرتان بگذارید ولی اصلا نیازی نیست که طاقباز بخوابید ، فقط روی شکم نخوابید.
 • داروهای تجویزی بهترین جراح بینی تهران یا شهر محل سکونت خود را بعد از جراحی کردن بینی طبق دستور و به موقع مصرف نمایید.
 • دست کم تا یک ماه پس از عمل جراحی بینی در زمان بیداری ، هر 3 ساعت کمپرس سرد سبک ( ترجیحا از نوع ژله ای مستطیلی ) را به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی بینی و صورت به ویژه روی نوک بینی قرار دهید اما مراقب باشید به بینی تان فشار وارد نشود.
 • تورم صورت تان ممکن است در 3 الی 5 روز اول پس از عمل بینی بیشتر شود ، پس نگران نشوید.
 • مصرف آناناس و آب کرفس به کاهش ورم بعد از جراحی زیبایی بینی کمک می کنند.
 • بهتر است در طول دو هفته نخست از گریه و خنده زیاد و نیز صحبت طولانی به ویژه تماس تلفنی پرهیز کنید.
 • سعی نمایید عطسه نکنید ولی در صورت ناگزیر بودن ، حتما با دهان باز عطسه کنید.
 • بهتر است چند ساعت قبل از ویزیت های دوم به بعد پس از عمل زیبایی بینی ، حمام کنید و اشکالی ندارد که چسب بینی تان خیس شود. در سایر مواقع شستشوی صورت یا استحمام ، چسب بینی نباید خیس شود.
 • تا دو ماه بعد از جراحی دماغ ، از عینک استفاده نکنید.
 • تا یک ماه بعد از رینوپلاستی ، از فعالیت های شدید و ورزش پرهیز کنید.
 • معمولا پس از جراحی زیبایی دماغ ، بیمار درد نخواهد داشت بلکه از احساس فشار روی بینی و صورت شکایت دارد. در صورت وجود درد شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 • دکتر ملکی بهترین دکتر جراحی بینی در تهران اذعان دارند که : در جراحی های من ، تامپون های شما از نوع جذبی هستند و نیازی به خارج کردن ندارند. از روز بعد از عمل دماغ باید در طول ساعات بیداری ، داخل بینی تان را هر 3 ساعت با دستگاه های شستشوی بینی یا به کمک سرنگ 10 سی سی و سرم شستشو ، شستشو دهید.
 • دست کم تا یک ماه نباید ضربه ای به بینی تان وارد شود.
 • تا دو ماه از مصرف سیگار و قلیان پرهیز نمایید.
 • پوست بینی شما تا 6 ماه به نور حساس است. ترجیحا از کلاه آفتابی و ضدآفتاب با SPF برابر یا بیشتر از 30 برای روی بینی و اطراف چشم ها استفاده کنید.
 • احساس کرختی نوک بینی و گاهی درد دندان های پیشین فوقانی ، طبیعی بوده و به تدریج برطرف می گردند.
 • از بین رفتن کامل تورم بینی ، بر حسب جنس پوست بینی و نوع روش های مورد استفاده در عمل جراحی بینی تا یک سال متغیر است. پس برای دیدن شکل نهایی بینی خود ، صبر داشته باشید! تورم ها و انحراف های ظاهر بینی در این مدت هیچ اهمیتی ندارند.
 • در صورتی که بعد از جراحی زیبایی بینی دچار تهوع، استفراغ، دانه های پوستی ، تنگی نفس ، اسهال ، افزایش درد در محل های برش و افزایش میزان خونریزی بینی گشتید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

در شرایطی که عمل بینی براساس اصول کامل علمی انجام شود بر طبق آمار مستند ، در 10 تا 20 درصد جراحی های زیبایی بینی اولیه ، نیاز است عمل زیبایی بینی ترمیمی مختصری ( روتوش ) مجددا بر روی بینی انجام شود. این عدد در جراحی های ترمیمی به 30 درصد هم می رسد. تمامی این اعمال مجدد دست کم پس از گذشت یک سال از رینوپلاستی انجام می شوند در غیر این صورت امکان ایجاد عوارض نامطلوب ، بسیار بالا می رود.

 

 

جراحی بینی بدون بیهوشی

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که از بیهوشی عمومی و عوارض بعد از آن می ترسید ممکن است این قسمت از مقاله برای شما جالب باشد. در برخی از موارد مشاهده شده است که پزک با استفاده از دارو های بیحسی یا همان بیهوشی موضعی اقدام به اعمال تغییرات متفاوت بر بینی فرد می کند. عمل جراحی بینی بدون بیهوشی در مقایسه با بیهوشی عمومی خطر بسیار کمتری دارد اما از آن زمانی استفاده می شود که مدت زمان انجام عمل جراحی بسیار کوتاه باشد و تغییرات مورد نیاز جزئی و کوچک باشند. به عنوان مثال جراحی انحراف تیغه بینی به دلیل پیچیدگی های که دارد زمان بر می باشد از همین رو نمی توان از بی حسی موضعی برای انجام رینوپلاستی استفاده کرد.

عمل دماغ با استفاده از دارو های بی حسی دارای مزیت ها و معایب بسیار زیادی می باشد که از میان آن ها می توان به نداشتن عوارض بیهوشی ، نداشتن حالت تهوع ، سرگیجه ، کوتاه بودن دوره ریکاوری و غیره اشاره کرد که پزشک با توجه به وضعیت بیمار ، میزان مشکلات بینی ، نوع پوست و غیره از بیهوشی موضعی و عمومی استفاده می کند.

برخی از افراد از پزشک خود در رابطه با مدت زمان انجام عمل بینی بدون بیهوشی می پرسند که باید در پاسخ به آن ها بگویم با توجه به اینکه از این روش برای اعمال تغییرات جزئی و کوچک استفاده می شود می توان حدس زد که مدت زمان انجام عمل جراحی دماغ با این روش کوتاه می باشد. اما با این وجود نیز مدت زمان آن به عواملی همچون نوع بینی ، نوع پوست بیمار ، تغییرات مورد نیاز و غیره بستگی دارد. در برخی از موارد نیز ممکن از پزشک با چالش های بزرگی رو به رو شود که در این زمان نیاز است از داروی بیهوشی استفاده کند.

 

جراحی بینی

 

آیا جراحی بینی عوارض دارد ؟

عمل کردن بینی نیز همچون کلیه اعمال جراحی از یکسری عوارض جانبی ؛ اعم از کبودی ، ورم ، درد و مواردی از این قبیل برخوردار است. این عوارض هرگز نباید سبب نگرانی شما شوند ، زیرا پس از اتمام دوره نقاهت جراحی بینی  به طور کامل برطرف می شوند. البته لازم به ذکر است که تبحر بهترین جراح بینی تهران یا سایر شهر های ایران و تکنیک مورد استفاده برای انجام رینوپلاستی ، در کاهش یا افزایش عوارض ذکر شده موثر هستند و در صورت عدم مهارت کافی جراح ممکن است به قدری عوارض عمل بینی شدید باشند که پس از به پایان رسیدن دوره نقاهت جراحی نیز کاملا از بین نرفته و پس از یک بازه زمانی طولانی فروکش کنند. ناگفته نماند که متاسفانه گاهی اوقات به دلیل انتخاب نادرست جراح و انجام غیراصولی جراحی زیبایی بینی ؛ عوارض جدی نظیر کج شدن یا بیش از حد سربالا شدن بینی ، اختلالات تنفسی و غیره حادث می گردد. در چنین مواردی فرد ، ناچار به انجام جراحی ترمیمی بینی و پرداخت هزینه های قابل توجهی می گردد. از این رو اکیدا توصیه می گردد در صورت تمایل به انجام عمل جراحی بینی  خود دارند، نسبت به انتخاب یک جراح بینی ماهر و مجرب نهایت دقت تان را بکار گرفته و پزشکی را انتخاب کنید که از تبحر و تجربه بالایی در انجام انواع عمل زیبایی بینی برخوردار است.

آیا جراحی بینی می تواند باعث مرگ شود؟

یکی از اساسی ترین سوالاتی که افراد از پزشکان خود می پرسند این است که درصد مرگ در عمل بینی چقدر است؟ ایا این امکان وجود دارد تا فردی در اثر انجام عمل دماغ فوت کند؟ دکتر ملکی بهترین جراح بینی در تهران در پاسخ به این سوال این چنین می گویند که سوال در رابطه با احتمال مرگ طی انجام جراحی یا بعد از آن همانند این است که شخصی بپرسد احتمال مرگ با پرواز هواپیما چقدر است؟ در واقع به وجود آمدن احتمال مرگ بر ار انجام جراحی بینی به چندین عامل مختلف بستگی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به داشتن عملکرد نادرست و غلط دستگاه ها در زمان انجام پروسه جراحی زیبایی بینی و اشتباهات پزشکی و وجود بیماری زمینه ای اشاره کرد که اشتباهات پزشکی و درست کار نکردن دستگاه ها را می توان در بسیاری از عمل های درمانی و همچنین زیبایی مشاهده کرد. در گذشته به دلیل عدم وجود دستگاه ها و تکنولوژی های پیشرفته در علم پزشکی مانند تجهیزات بی هوشی ، این امکان وجود داشت تا افراد در حین جراحی جان خود را از دست بدهند.

 

 

خطرات جراحی بینی در افراد دیابتی

یکی از مهم ترین سوالات و نگرانی های که می تواند ذهن افراد را به خود درگیر کند این است که جراحی زیبایی بینی در افراد دیابتی دارای عوارض ضو خطرات جانی است یا خیر؟ این خطرات چگونه هستند؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم یکی از بزرگ ترین خطرارتی که می تواند افراد مبتلا به دیابت را با آن رو به رو سازد این است که سطح قند خون آن ها پس از انجام عمل جراحی بالا رود و در روند جراحی اختلالاتی ایجاد نماید. از طرفی دیگر همانطور که می دانید جای زخم ها و آسیب های به وجود آمده بر روی پوست در افراد دیابتی دیر تر از افراد سالم بهبود پیدا می کند که این مشکل می تواند موجب طولانی تر شدن دوران نقاهت افراد پس از انجام رینوپلاستی شود. این افراد به دلیل داشتن دیابت مدت زمان بیشتری را برای بهبودی کامل زخم های خود ناشی از انجام جراحی بینی نیاز دارند ، از همین رو این اشخاص نباید به هیچ وجه نگران دیر تر خوب شدن جای زخم های خود باشند. لازم است بدانید که اگر شما به عنوان متقاضی که به دیابت ابتلا دارید قند خون خود را با استفاده از دارو های مورد نظر یا استفاده از انسولین به خوبی کنترل کنید ، بهبودی شما نیز طولانی نخواهد بود و همانند مردم عادی جای برش ها و زخم های ناشی از انجام عمل زیبایی بینی بهبود خواهد یافت. مراقبت از قند خون و نگه داشتن آن در سطح استاندارد و طبیعی می تواند شما را از خطرات ناشی از جراحی کردن بینی در امان نگه دارد. پس اگر تمایل دارید زیبایی چهره خود را افزایش دهید و بهترین نتایج را به دست آورید بهتر است به نکاتی که پزشکتان توصیه می کند گوش دهید و عمل کنید.

جراحی بینی در دوران بارداری

جراحی زیبایی بینی و اینکه بارداری قبل و بعد از آن به چه شکل خواهد بود موجب نگرانی بسیاری از خانم های متقاضی می شود. این مسئله بسیار مهم است چرا که در صورت نداشتن اطلاعات کافی در این خصوص ، این امر می تواند اثرات مخربی بر جنین یا بر نتایج عمل شما بگذارد. دکتر مجتبی ملکی بهترین جراح بینی تهران از این موارد به طور کامل اطلاع داشته و در طول جلسه مشاوره می تواند به تمامی سوالات شما در خصوص جراحی کردن بینی و بارداری پاسخ دهد. شما عزیزان می توانید با داشتن اطلاعات کافی ، در زمان درست اقدام به انجام عمل بینی کنید و در نهایت نتایج دلخواه خود را به دست آورید و از زندگی کردن در کنار نوزاد خود لذت ببرید.

 • جراحی پیش از بارداری

رینوپلاستی یک کار یک روزه نبوده و روند طولانی از برنامه ریزی ، آماده سازی و بهبودی را با خود به همراه دارد. برای بسیاری از زنان مهم است که بدانند چه زمانی عمل جراحی و فرایند بهبودی آن پایان می یابد و می توانند بدون خطر بچه دار شوند. زنان جوان و میانسال ممکن است سوالات بسیار زیادی در خصوص زمان بی خطر بودن بارداری داشته باشند. اکثر جراحان اعتقاد دارند نیازی به تعویق انداختن بارداری در مدت زمان بهبودی رینوپلاستی وجود ندارد. با قرار گرفتن ساختار بینی در جای درست خود شما می توانید به زندگی سابق خود باز گردید و امور روزمره تان را انجام دهید. هیچ دلیل خاصی نیز از نظر پزشکی وجود ندارد که بعد از تکمیل دوره بهبودی باعث تداخل در بارداری شما شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. در برخی از موارد زمان بندی شما به هم می خورد. برای زنانی که نوبت برای جراحی بینی خود تعیین کرده اند اما قبل از انجام آن متوجه بارداری خود شده اند ، زمانبندی انجام شده واقعا ناامید کننده است. بهتر است بدانید انجام هر نوع عمل جراحی انتخابی در طول دوران بارداری ممنوع می باشد.

 

جراحی بینی - دکتر مجتبی ملکی

 

قرص برای کاهش ورم بینی بعد از عمل

بسیاری از افراد برای کاهش ورم بینی خود به دنبال روشی بی درد سر و ساده هستند از همین رو به سراغ مصرف قرص های همچون راکوتان می روند. اما لازم است بدانید که مصرف قرص راکوتان برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی بینی توصیه نمی شود و تنها در برخی از موارد که بینی هاس گوشتی با پوستی ضخیم و چرب می باشند می توان پس از گذشت یک الی دو ماه بعد از جراحی آن هم تحت نظر جراح بینی و طبق تجویز او شروع به مصرف کنید. معمولا افرادی که از وجود جوش و آکنه بر روی پوست صورت خود رنج می برند و به متخصص پوست برای درمان این مشکلات مراجعه می کنند ، پزشک اولین دارویی که برای کنترل و کاهش سطح تولید چربی در پوست تجویز می کند راکوتان می باشد. اما راکوتان برای کسانی که دارای بینی های استخوانی و پوستی نازک هستند مناسب نمی باشد.

چرا که این قرص باعث نازک شدن و خشک شدن  پوست و مخاط بینی می شود و موجب نمایان شدن سطح استخوان بینی و تغییراتی که بر روی آن انجام شده است و همچنین افزایش احتمال خون دماغ شدن می شود. از همین رو پزشکان به افرادی که دارای بینی استخوانی هستند توصیه می کنند به هیچ وجه از این قرص استفاده نکنند. علاوه بر آن لازم به گفت است که راکوتان برای کبد بسیار مضر بوده و کسانی که برای درمان مشکلات پوستی خود از آن استفاده می کنند باید هر سه ماه یک بار آزمایش کبد دهند. به همین خاطر باید تحت نظر پزشک و دکتر جراحی بینی خود شروع به مصرف آن کنید. به جای استفاده از این روش می توانید از کورتن یا کمپرس آب سرد استفاده کنید یا از پزشک خود مشورت دریافت کنید. از مصرف سر خودانه دارو ها خودداری کنید تا به عوارض جانبی دچار نشوید.

 

 

 

ویژگی های بینی نیمه استخوانی _ نیمه گوشتی

در برخی موارد بینی افراد از هر دو نوع بینی گوشتی و استخوانی ویژگی هایی دارد و دقیقا نمی توان گفت که بینی این اشخاص استخوانی است یا گوشتی. به عنوان مثال بعضی افراد بینی شان هم دارای قوز است و هم چربی و پوست ضخیمی دارد  بنابراین می توان گفت ویژگی بینی گوشتی و استخوانی را با هم دارند. در این موارد بهترین دکتر جراحی بینی تهران براساس دانش و تجربیات خود نوع بینی فرد را تشخیص می دهد و عمل بینی مورد نظر را به بهترین نحو ممکن سپری میکند. 

انواع جراحی بینی

جراحی های بینی از تنوع و تعداد بسیاری برخوردار می باشند که رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی یکی از انواع مختلف آن می باشد. انواع جراحی های بینی طبیعتا نتایج مختلفی دارد و با هدف های متفاوتی انجام می شود. مهم ترین انواع عمل های بینی به صورت زیر می باشد. 

 • جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی : که در موارد بالا به توضیح آن ها پرداخته ایم.
 • جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی : در نواحی داخلی بین لوله های بینی تیغه ای به نام سپتوم وجود دارد. وجود انحراف در این تیغه مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورد. به عنوان مثال این مشکل موجب افزایش آبریزش بینی ، اختلال در عملکرد بینی و خرخرهای شبانه می شود. به همین جهت اشخاص برای بهبود وضعیت شان اقدام به عمل بینی سپتوپلاستی می کنند.
 • جراحی بینی ترمیمی : اگر در عمل زیبایی بینی اولیه مشکلاتی حاصل شود و یا مشکلات بینی به قدری پیچیده باشد که با یک جراحی به طور کامل رفع نشود در این مواقع بینی فرد به جراحی ترمیمی نیاز دارد. مشکلاتی که در عمل بینی اولیه ایجاد می شود اکثرا ناشی از انتخاب نادرست به دلیل قیمت کمتر می باشد که ممکن است حتی نفس کشیدن هم برای فرد مشکل باشد و یا از نظر ظاهری بینی ایراداتی داشته باشد. زمان جراحی ترمیمی با گذشت 1 سال از زمان جراحی بینی قبلی می باشد.

هزینه جراحی بینی در تهران در سال 1400 و 1401 چقدر است ؟

قیمت جراحی کردن بینی در تهران یا سایر شهرهای ایران ، وابسته به پارامترهای متعددی می باشد و تا قبل از معاینه فرد زیباجو نمی توان قیمت دقیق آن را معین نمود.

سخن پایانی

یک بینی ایده آل ، باید به بهبود زیبایی و تناسب صورت شما کمک کند ؛ نه این که آن هارمونی صورت تان را از بین ببرد. لذا جراحی زیبایی بینی ، در صورتی که توسط بهترین جراح بینی در تهران  که در این زمینه از تبحر و تجربه لازم برخوردار است انجام پذیرد ؛ می تواند به افزایش زیبایی و تناسبات چهره و متعاقبا اعتماد به نفس بیمار بعد از عمل زیبایی بینی کمک کند. البته ناگفته نماند که افراد باید انتظارات واقع بینانه از نتیجه عمل بینی داشته باشند ؛ زیرا آناتومی صورت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و بنابراین تغییرات لازم بر اساس تناسب بینی و اجزای صورت ، در هر فردی متفاوت خواهد بود و نتیجه به دست آمده از عمل جراحی بینی در تهران یا سایر مناطق کشور نیز در هر شخص ، متغیر است.

 

 

2.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شیدا

دکتر ملکی گچ بینیم خیس شده و خیلی شله ، یه روز از جراحی بینیم میگذره ، باید حضوری مراجعه کنم ؟

شیدا

جناب دکتر من دو سال پیش جراحی ترمیمی بینی انجام دادم و الان استخوان بینیم شکسته ممکنه مشکلات تنفسی برام به وجود بیاد و بهبود پیدا نکنه؟

هادی

جناب دکتر عزیز برای جراحی بینی ترمیمی چند وقت بعد از جراحی بینی اولیه باید اقدام کرد ؟ 6 ماهه بینیم رو تحت نظر پزشک دیگه ای عمل کردم و اصلا راضی نیستم .

Call Now Button