مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی یکی از مواردی می باشد که افراد برای بهره مندی از نتیجه ایده آل باید آن را رعایت کنند. در ادامه مقاله با آنچه که ممکن است بعد از جراحی بینی با آن مواجه شوید و نیز مراقبت هایی که بعد از این عمل جراحی باید بکار گیرید تا به نتایج ایده آل دست یابید ، مورد بحث و بررسی قرار داده شده است. دکتر مجتبی ملکی یکی از بهترین جراحان بینی تهران ، قصد دارند در این مقاله به مهم ترین نکاتی که خود به مراجعه کنندگان خود توصیه می کنند بپردازند.
 

اقدامات بعد از جراحی بینی

 

خونریزی در مراقبت های بعد از جراحی بینی

حالت تهوع و حتی چندین نوبت استفراغ خونی پس از جراحی کردن بینی ، طبیعی است. همین طور تا 2 روز ممکن است از بینی شما و از کنار پانسمان، خون جاری باشد، نگران نشوید. ممکن است تا یک هفته ترشحات خونابه ای بینی و پشت حلقتان ادامه داشته باشد. در صورت تشدید خونریزی یا خونریزی به شکل خون روشن و زیاد، سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید. یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی که بهترین جراح بینی تهران بر روی آن تایید دارند این است که حتما گاز جلوی بینیتان را مرتب تعویض نمایید ولی دقت کنید که گاز را باید به لب بالایتان بچسبانید نه بینیتان. در زمان تعویض گاز، بهتر است با گذاشتن یک دستمال خیس روی محل بخیه ها، خون روی آنها را نرم کرده، پاک نمایید و سپس روی محل بخیه ها پماد بمالید. هرگز لخته های خون خشک شده را نکنید. برای پیشگیری از خونریزی بینی ، تا سه هفته پس از جراحی دماغ ، نباید فین کنید و پس از آن هم باید از فین کردن با شدت زیاد پرهیز شود.

درد و نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی

معمولا پس از جراحی رینوپلاستی ، بیمار درد نخواهد داشت بلکه از احساس فشار روی بینی و صورت شکایت دارد. در صورت وجود درد شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. احساس کرختی نوک بینی و گاهی درد دندان های پیشین فوقانی، طبیعی بوده، به تدریج برطرف می گردند.

 • فعالیت های بدنی
 • بهتر است در طول دو هفته نخست از گریه کردن و خندیدن های زیاد و نیز صحبت طولانی به ویژه تماس تلفنی پرهیز کنید.
 • به مدت دو ماه برای رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی که برترین دکتر بینی تهران به شما می گوید ، از حمل و نقل کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.
 • همچنین انجام فعالیت های سنگین در این مدت ممنوع می باشد.
 • ورزش های سبک را از ابتدای ماه دوم می توان از سر گرفت.
 • بهتر است تا زمانی که بینیتان چسب دارد از شنا کردن پرهیز نمایید.
 • به خاطر داشته باشید که دست کم تا یک ماه پس از جراحی زیبایی بینی نباید ضربه ای به بینیتان وارد شود.

 

چگونگی استراحت در مراقبت های بعد از جراحی بینی 

نحوه خوابیدن در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند بر روی نتیجه جراحی زیبایی دماغ تاثیر داشته باشد به همین دلیل بهتر است هفته نخست را تنها بخوابید. تا 3 هفته پس از عمل کردن بینی ، در زمان خواب یک بالش زیر سرتان بگذارید ولی اصلا نیازی نیست که طاقباز بخوابید، فقط روی صورت نخوابید. استراحت بیش از حد پس از جراحی کردن دماغ ممکن است باعث احساس ضعف و سرگیجه شود پس سعی کنید به کمک خانواده خود، هر چه زودتر فعالیت های طبیعی زندگی را از سر بگیرید. برای این که روند بهبودی به سرعت پیش رود بهتر است هنگام استراحت سر را بالا تر از بدن قرار دهید.

کنترل تورم صورت و بینی

تورم صورتتان ممکن است در 3 الی 5 روز اول پس از عمل دماغ بیشتر شود ، پس نگران نشوید. دست کم تا یک ماه پس از عمل کردن بینی به منظور رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی در زمان بیداری، هر 3 ساعت کمپرس سرد سبک (ترجیحا از نوع ژله ای مستطیلی) را به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی بینی و صورت به ویژه روی نوک بینی قرار دهید اما مراقب باشید به بینی تان فشار وارد نشود.

تغذیه بعد از جراحی بینی در دوره نقاهت

در همان روز عمل جراحی کردن بینی و پس از برطرف شدن حالت تهوع و استفراغ ، تغذیه را با مایعات کم و خنک و سپس سوپ شروع نمایید. فردای روز عمل کردن دماغ  می توانید از غذاهای معمول استفاده کنید ولی تا دو هفته باید از غذاهایی که نیازمند جویدن زیاد (ته دیگ و غیره ) یا باز کردن بیش از حد دهان (سیب ، ساندویچ و غیره ) می باشند پرهیز نمایید.  فراموش نکنید که برای سپری کردن دوران نقاهت، شما به غذای کامل نیاز دارید نه آب میوه و سوپ. در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی ،  از مصرف غذا های تند و شور پرهیز شود. استفاده از میوه های تازه در این دوران کمک بسیاری می کند. استفاده از آناناس تازه و آب کرفس در بهبودی تورم و کبودی تاثیر بسزایی می گذارد. سعی شود در این دوران از غذا هایی که تا به حال امتحان نکرده اید استفاده نکنید.

زیبا جویان چگونه باید از محل برش و زخم ها بعد از رینوپلاستی مراقبت کنند ؟

برای آن که به بهترین نتیجه از رینوپلاستی خود را به دست آورید ، باید از برش ها و زخم های ایجاد شده در پروسه بعد از رینوپلاستی به خوبی و با دقت بسیار بالایی مراقبت کنید. باید بخیه های بیرونی را مرتبا تمیز کنید و آن ها را خشک نگه دارید. بخیه های غیر جذبی را در طول یک دوره یک الی دو هفته ای بعد از فرایند جراحی زیبایی بینی با مراجعه به جراح بینی بکشید. توجه داشته باشید که تمامی اقدامات که شما انجام می دهید با توسط پزشک تائید شود در غیر این صورت می تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد. لازم به ذکر بوده ، که می توانید با استفاده از محلول های بخصوص همچون پر اکسید هیدروژن و پماد های آنتی بیوتیک فرایند بهبودی را سرعت ببخشید. در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی ، با بکارگیری از یک دستگاه رطوبت ساز ، محیط را در سطح مطلوب نگه دارید ، که از اصلی ترین موارد در دوره نقاهت به شمار میرود. در مواقعی که می خواهید دوش بگیرید ، با یک پلاستیک بینی خود را به خوبی بپوشانید تا خیس نشود. توجه داشته باشید که فرایند شست و شوی خارج و قسمت های داخلی بینی توسط جراح به شما عزیزان آموزش داده خواهد شد تا بدون بروز هیچ گونه عارضه ای خطرناک از مزایای شست و شوی بینی بهرمند شوید. تنها لازم تا تمامی موارد توصیه شده از جانب جراح را یک به یک رعایت کنید و هیچ یک از آن ها را پشت گوش نندازید.

 

شستشوی بینی بعد از جراحی 

دکتر ملکی میفرمایند در جراحی های من، تامپونهای شما از نوع جذبی هستند و نیازی به خارج کردن ندارند. از روز بعد از جراحی کردن بینی باید در طول ساعات بیداری، داخل بینیتان را هر 3 ساعت با دستگاه های شستشوی بینی یا به کمک سرنگ 10 سی سی و سرم شستشو، شستشو دهید. اگرچه معمولا یک هفته طول می کشد تا تامپونها کاملا جذب شوند و بیشتر از این طول می کشد تا مسیر تنفسیتان باز شود. طبق توصیه دکتر مجتبی ملکی بهترین جراح بینی تهران ، برای رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی بهتر است در شب هنگام هم یک دستگاه بخور ( بخور سرد بهتر است) بالای تختتان باشد تا ترشحات داخل بینی را نرم کند. به هیچ عنوان برای تمیز کردن بینی از گوش پاک کن و موارد این چنینی استفاده نکنید.

چند روز بعد از عمل بینی میتوان کار کرد و فعالیت اجتماعی داشت !

افراد در دوران بهبودی بعد از جراحی دماغ باید از لباس هایی استفاده کنند که برای تعویض آن با مشکل روبه رو نشوند. بهترین جراح رینوپلاستی تهران در رابطه با فعالیت اجتماعی در زمان مراقبت های بعد از جراحی بینی می فرمایند ، تا زمان شکل گیری کامل بینی، به مکان های شلوغ نروید. استفاده از سیگار، قلیان، نوشیدنی های الکی تا بهبودی کامل ممنوع می باشد.

عینک زدن و رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که افراد عینکی با آن دست و پنجه نرم می کنند ، نحوه استفاده از عینک بعد از جراحی زیبایی بینی می باشد. عینک آفتابی ، مطالعه و طبی یا هر چیزی که باعث ایجاد فشار به بینی شما می شود ، می تواند کبودی و تورم را افزایش دهد و باعث ایجاد فرورفتگی و دفرمه شدن بینی شما شود که در چنین مواردی نیاز است تا افراد مجددا تحت عمل زیبایی بینی قرار گیرند. ناگفته نماند که بعد از گذشت دوران بهبودی و محکم شدن استخوان ها ، شما اجازه دارید از عینک ها استفاده کنید. اما در این دوره به دلیل تورم و سست بودن بینی تا حد امکان از عینک استفاده نفرمایید. در طول دوران بهبودی می توانید از عینک های سبک یا پایه دار استفاده کنید یا بر روی چشمان خود لنز قرار دهید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

مراقبت های شخصی

 • در این دوران بهتر است از مسواک های نرم استفاده کنید.
 • سعی نمایید عطسه نکنید ولی در صورت ناگزیر بودن، حتما هنگام عطسه دهان خود را باز نگه دارید.
 • هنگامی که گچ بر روی بینی قرار دارد افراد می توانند از عینک استفاده کنند، پس از برداشتن گچ امکان استفاده از عینک به مدت دو ماه وجود ندارد مگر این که  آن را با چسب به پیشانیتان متصل کنید.
 • برای رعایت بهداشت شخصی و مراقبت های بعد از جراحی بینی طبق گفته های بهترین متخصص بینی تهران ، دکتر ملکی ، بهتر است چند ساعت قبل از ویزیت های دوم ، حمام کنید و اشکالی ندارد که چسب بینیتان خیس شود. در سایر مواقع شستشوی صورت یا استحمام، چسب بینیتان نباید خیس شود.
 • پوست بینی شما تا 6 ماه به نور حساس است. ترجیحا از کلاه آفتابی و ضدآفتاب با SPF برابر یا بیشتر از 50 در محدوده روی بینی و اطراف چشم ها استفاده کنید.

مسائل کلی در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • افراد باید سعی کنند نحوه چسب زدن به بینی و باز کردن چسب بینی را به خوبی از جراح بینی خود آموزش ببینند تا از نتیجه دلخواه خود بهره مند شوند.
 • اگر بقایای غضروف بینی تحویل شما شد، آن را به مدت یک سال در فریزر نگهداری کنید.
 • داروهای تجویزی را طبق دستور مصرف نمایید.
 • از بین رفتن کامل تورم بینی، بر حسب جنس پوست بینی و نوع روش های مورد استفاده در جراحی کردن دماغ تا یک سال طول می کشد. پس برای دیدن شکل نهایی بینی خود، صبر داشته باشید! تورم ها و انحراف های ظاهر بینی در این مدت هیچ اهمیتی ندارند.
 • در شرایطی که عمل جراحی دماغ براساس اصول کامل علمی انجام شود و فرد نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی را به طور کامل رعایت کند ، بر طبق آمار مستند ، در 10 تا 20 درصد جراحی های زیبایی بینی اولیه، نیاز است عمل جراحی ترمیمی بینی مختصری (روتوش) مجددا بر روی بینی انجام شود. این عدد در جراحی های ترمیمی به 30 درصد هم می رسد. تمامی این اعمال مجدد دست کم پس از گذشت یک سال از عمل زیبایی بینی قبل انجام می شوند چون در غیر این صورت امکان ایجاد عوارض نامطلوب، بسیار بالا می رود.
 • در صورتی که دچار تهوع، استفراغ، دانه های پوستی، تنگی نفس، اسهال ، افزایش درد در محل های برش و افزایش میزان خونریزی بینی گشتید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

تا چند روز بعد عمل بینی باید سربالا باشد

همانطور که در متن فوق اشاره کردیم ، بعد از انجام عمل زیبایی دماغ به منظور رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی باید سر خود را بالا نگه دارید ، اما تا چه زمانی؟ خوابیدن به سمت پهلو نه تنها باعث ناراحتی زیباجویان می شود ، بلکه تورم ، درد و التهاب را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. علاوه بر ان نیز اگر بعد از انجام جراحی زیبایی بینی برای مدت زمان بسیار زیادی به یک سمت بخوابید ، این احتمال وجود دارد که پس از بهبودی شاهد متمایل شدن بینیتان به یک سمت باشید ، چرا که ساختمان بینی در هفته ابتدایی بعد از عمل دماغ  بسیار سست می باشد و می تواند به صورت کج جوش بخورد. مدت زمان لازم برای این کار به نوع بینی ، روش جراحی دماغ و نظر پزشکتان بستگی دارد و ممکن است حدود 2 الی 6 هفته در نظر گرفته شود. اما به طور کلی پزشکان و متخصصان به افراد توصیه می کنند زیباجویان تمامی نکات مراقبتی بعد از عمل بینی را طی کنند و به مدت 6 هفته سر خود را در زمان خواب به سمت بالا نگه دارند. این کار هم باعث کوتاه شدن دوران نقاهت شما می شود و هم اینکه باعث کاهش میزان تورم بینی شما خواهد شد.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر ملکی

 

سردرد بعد از رینوپلاستی و راهکار های کاهش آن 

سر درد یکی از عوارض احتمالی بعد از جراحی زیبایی بینی است. تسکین درد با مسکن هایی که در بعد از انجام جراحی برای بیمار تجویز می گردد ، انجام می پذیرد. علاوه بر تمامی این موارد ، عوارضی همانند کبودی و تورم در روز های نخست بعد از درمان همراه با سردرد می باشد. با این وجود برای درمان سردرد پس از عمل  و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی ، تنها باید از مسکن های توصیه شده توسط پزشک خود استفاده کنیم و از مصرف دارو های جانبی به صورت خودسرانه جدا خودداری نماییم. دلایل مختلفی می تواند موجب شود تا بعد از انجام عمل جراحی شما احساس سردرد داشته باشید. از آنجایی که این فرایند معمولا با بیهوشی عمومی انجام می پذیرد تا بیمار در حین انجام عمل جراحی احساس درد نکند ، برخی از بیماران سردرد را عارضه ای جانبی به دلیل استفاده از بیهوشی عمومی عنوان می کنند. این درد معمولا بعد از انجام جراحی ظاهر می شود و بعد از گذشت چند روز از بین می رود. یکی دیگر از دلایل آن فشار سینوسی است. این مورد نیز می تواند به دلیل اینکه جراحی زیبایی بینی بر تعادل ظریفت سینوس های تاثیر می گذارد می تواند باعث ایجاد فشار به داخل بینی و در نتیجه سردرد شود. برای کنترل کردن سردرد و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی در روز های ابتدای می توانید راهکار های زیر را انجام دهید.

 • شما می توانید 3 ساعت بعد از عمل بینی ، آب بنوشید و مصرف غذا را بعد از 4 ساعت شروع کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت و نوشیدن غذاهای بسیار گرم مانند چای ، قهوه و سوپ خودداری کنید.
 • اگر نیاز به برداشتن چیزی از روی زمین دارید ، زانوی خود را روی زمین بگذارید و زیاد به سمت پایین و جلو خم نشوید.

آیا می توان پس از جراحی بینی استحمام کرد؟

پس از اتمام جراحی ، استحمام به شرطی که با دقت و احتیاط انجام شود، ممکن است مشکلی ایجاد نکند.در ایام اولیه دوره بهبودی، استفاده از آب بر روی محل تحت درمان باید محدود و دقیق باشد. بهتر است شستشوی آرام بوده و از آب گرم استفاده شود و از آب خیلی داغ یا خنک پرهیز شود. همچنین،  از تماس مستقیم آب با محل تحت درمان تا چندین روز پس از جراحی پرهیز کنید. پزشک به شما راهنمایی دقیق‌تر خواهد کرد و توصیه‌های خود را در خصوص زمان مناسب برای استحمام پس از جراحی اعلام خواهد کرد.

آیا پس از عمل بینی می توان صورت را شست؟

اکثر پزشکان اجازه شستشوی صورت را چند روز بعد از جراحی می‌دهند. این شستشو باید با آب گرم انجام شود. اما بهتر است از آب خیلی گرم یا خنک در این مرحله پرهیز کرده و با دقت به محل جراحی رسیدگی شود. همچنین پزشک شما ممکن است توصیه کند که هرگونه محصولات شستشوی صورت یا آرایشی خاص را از ناحیه تحت درمان دور نگه دارید تا عوارض جانبی و خطر عفونت کاهش یابد. همچنین ، نحوه شستشو و مراقبت ممکن است بسته به نوع جراحی و توصیه‌های خاص پزشک متفاوت باشد.

تاثیر مراقبت های بعد از عمل بینی بر نتایج آن

این مراقبت‌ها باعث کاهش عوارض، سرعت بازیابی و حفظ شکل جدید بینی می‌شوند. پس از جراحی، اهمیت استراحت و اجتناب از فعالیت‌های شدید نمایان می‌شود. استفاده از کمپرس یخ و داروهای ضد درد به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. مراقبت از ناحیه تحت درمان ، توصیه‌های پزشک در خصوص استفاده از محافظ و تمرینات آرامش‌بخش به حفظ شکل جدید بینی کمک می‌کند. مشاوره مستمر با پزشک، ارزیابی وضعیت و اعمال تغییرات لازم در طول درمان را فراهم می‌سازد. اطمینان از پیگیری دقیق و دقیق از دستورات پزشک، نقش بسیار مهمی در نتایج نهایی و رضایت بیشتر از جراحی دارد.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button